09.11.2018.
Slēpes mani ir interesējušas, aš', cik sen sevi atceros. Kaukad 60-to beigās dabūju savas pirmās slēpītes, nu tās, kocenes ar siksniņas cilpu, kur zābaku iemaukt, kaukādam piecgadniekam. Jau tad ko provēju pasākt, lai tas zābaks tai siksniņas cilpā kaukā turētos iekšā un ārā nespruktu..., visai nesekmīgi. Tad parādījās, tā saucamie, "klamburi", kas tai siksniņas cilpā zābaku iespīlēja, lai, slēpojot ārā nekrīt. Kaukā paslēpot ar jebkādiem apaviem jau varēja, un es vēl pamanījos vienmēr ko saregulēt labāk vai uzlabot. Tajā laikā pats sāku koka slēpes darvot virs elektriskās plītiņas, jo gāzes plīts mums toreiz nebija. Tad pirmskolas vecumā ieguvu koka slēpes ar slēpju stiprinājumiem, kuriem tā ādas cilpa bija aizstāta ar metāla stiprinājumu, kam cauri izvērta regulējama kaprona siksniņa dažāda izmēra zābakiem, un zābaks tai cilpā tika iespīlēts un noturēts ar slēpes priekšā nostiprinātas sviras nospriegotu metāla atsperi. Uz paša nodarvotajām slēpēm sāku eksperimentēt ar slēpju smērēm dažādām sniega temperatūrām. Tad manā rīcībā nonāca pirmie slēpju zābaki ar lamatiņu veida stiprinājumiem. Izpētīju, sapratu, saskrūvēju... toreiz mācījos jau pirmajā klasē. Labi braucu distanci, skolas mačus parasti vinnēju. Tad parādījās stiprinājumi ar tādām, kā zābakam piestiprinātām eņģītēm. 1974.gadā sāku slēpot skijoringu un nākamos gadus desmit vienlīdz nopietni kopu kā distanču, tā arī kalnu slēpošanas slēpes. Interesantākais process bija ar tām koka kalnu slēpošanas slēpēm, kam skijoringā metāla kantes trasē tika izsistas un pāc tam skrūvētas atpakaļ, ar epoksīda masu aizstājot no slēpes izsistās koka skaidas. Moš', vēlāk šito visu sīkāk aprakstīšu.
Bet te, ko ar slēpītēm skijoringam pasāku šitamējās lapas rakstīšanas/mainīšanas brīdī.
Lai slēpīte varētu darīt to, ko ražotājs domājis, kantēm jābūt asām un slīdvirsmai ir jātop koptai pēc katras lietošanas..., obligāti - pēc katras.
Lai arī kaukā to slēpi var apstrādāt, pat, tikai, rokās turot, vieglāk, precīzāk un kvalitatīvāk sanāks, ja slēpe apstrādei tiks iestiprināta skrūvjspīlēs, statīvā, vai tiks kaukā citādi piefiksēta. Mājas apstākļos es to daru, izmantojot visprastāko saliekamo darbagaldu par pārdesmit jevrikiem. Vairāki ražotāji izgatavo ko līdzīgu šim.
![]() IMGP3673.JPG 222.42 KB |
![]() IMGP3676.JPG 198.42 KB |
Priekš citu epizodisku mājas darbu veikšanas šito darbagaldu vēl var papildināt ar attiecīga izmēra dēlīti darba virsmas palielināšanai. Saimniecībā, toč', noder,... vēl jo vairāk, ja nav savas darbnīcas vai, vismaz, garāžas, kā man.
![]() IMGP3698.JPG 169.38 KB |
![]() IMGP3700.JPG 199.37 KB |
Kaukur iestiprinātu slēpi jau var sākt apstrādāt. Jāsāk ar asināšanu, jo asināšanas procesā cieš slēpes slīdvirsmas vaskojums. Protams, ka var mēģināt asināt ar "pliku" vīlīti... nabūs! Veikalos var nopirkt visai vienkāršu slēpju asināšanas palīgierīci. Nav dārgi. Ir baigi vienkārša, taču, būs neefektīva, ja netiks slēpe apstrādāta, iestiprināta spīlēs, statīvā, vai, kur citur, t.i., nenostiprināta. Tai ierīcē var iestiprināt arī parastu plakano vīli, ja orģinālā vīle nodilusi. Šitās ierīces nopērkamas ar dažādiem asināšanas leņķiem. Pērkot ir jāizvēlās, kādu vajag. 90 grādi visilgāk "turēs zobu". Šaurāks leņķis griezīs labāk, bet ... "zobs" turēs īsāku laiku līdz nākamai asināšanai. Es "drāžu" 87 grādos.
![]() MGP3666.JPG 139.38 KB |
![]() IMGP3667.JPG 148.12 KB |
![]() IMGP3668.JPG 131.46 KB |
![]() IMGP3671.JPG 172.04 KB |
Tā asināšana ir vienkārša. Jāslidina instruments pa slēpes slīdvirsmu, to vīli piespiežot virzienā pret zobu, velkot/stumjot pa slēpes kanti. Obligāti jālieto darba cimdi. ...var jau nelietot,... tad pa laikam slēpes kante sagriezīs roku, metāla skaidas rokā iedursies, roka atsitiīsies pet kauko, ādu nobrāžot, un tādā garā... pats to visu esmu izbaudījis savā paviršībā. ...lai pārliecinātos par kantes asumu, pirksti nav jāsagriež..., biku' pataustot, tāpat, jāsajūt.
![]() IMGP3678.JPG 168.35 KB |
![]() IMGP3679.JPG 174.00 KB |
![]() IMGP3680.JPG 124.55 KB |
Pēc asināšanas pirms vaskošanas ir ieteicams, bet, ne obligāti, slēpes slīdvirsmu ar fēnu drusku uzsildīt un ar tīru lupatiņu notīrīt.
Slēpes vaskojot, arī obligāti jālieto darba cimdi, iepriekš aprakstīto iemeslu dēļ. Vaskošanai var izmantot gandrīz jebkuru parafīnu, sveci ieskaitot. Protams, ka labāk izmantot medicīnisko parafīnu vai, tieši, slēpju apstrādei paredzēto. Domāju, ka skijoringam lietot dažādām temperatūrām un dažādām sniega struktūrām specializētos parafīnus nav lietderīgi. Es lietoju universālo parafīnu, kas paredzēts dažādiem laika apstākļiem un slēpju vasaras iekonservēšanai. Neesmu citu ražotāju parafīnus lietojis, bet domāju, ka katrs ražotājs piedāvā ko līdzīgu.
![]() IMGP3682.JPG 108.22 KB |
![]() IMGP3686.JPG 129.73 KB |
Vaskošanu sāk, notīrītu slēpes virsmu "noberzējot" ar parafīna klucīti.
![]() IMGP3688.JPG 177.24 KB |
![]() IMGP3689.JPG 199.94 KB |
Tad slēpes virsmu, sākot no viena gala, ar fēnu pakāpeniski uzsilda līdz otram galam un atpakaļ. Var lietot celtniecības vai matu fēnu. Slēpju servisa centros lieto speciālus gludekļus. Es uzskatu, ka fēnam, atšķirībā no gludekļa, ir izteiktāka infrasarkanā starojuma ietekme, kas kopā ar fēna radīto gaisa plūsmu, veicina labāku parafīna iespiešanos slīdvirsmā, arī parafīna patēriņš ir daudz mazāks, nekā gludekļa gadījumā. Arī modernākās infrasarkanā starojuma profesionālās vaskošanas ierīces izmanto tam fēnam tuvāku tehnoloģiju. Vaskošana ar fēnu slēpi kopumā uzsilda daudz vairāk, nekā gludeklis. Gadu desmitiem, fēnu lietojot, slēpju atslāņošanos, vai citas kaitīgas blakusparādības novērojis neesmu.
![]() IMGP3681.JPG 220.37 KB |
![]() IMGP3691.JPG 205.07 KB |
![]() IMGP3693.JPG 161.38 KB |
Kad slēpes slīdvirsma uzsildīta, uzklāto parafīna kārtiņu līdzina, izberzējot (pulējot). Par instrumentu berzēšanai (pulēšanai) var izmantot dažādus materiālus, arī kaprona auduma lupatiņu vai urbjmašīnā iestiprinātu speciālu rotējošu birsti. Es izmantoju pavisam prastu instrumentu - kamolā saviļātas pamatmērķim vairs nelietojamas sieviešu zeķubikses. Līdzina un pulē labi. Slēpes, glabāšanai vasaras sezonā, ir jāpārklāj ar biezāku parafīna slāni. Šajā gadījumā slīdvirsmu pulēt nav lietderīgi, tas ir, uzberzē parafīnu, uzsilda, uzberzē, uzsilda,... līdz vaska kārtiņa zem fēna sāk plūst un tecēt. Tad slēpes var nolikt glabāšanai uz nākamo sezonu. Parafīna slānis pasargās slīdvirsmu no izžūšanas un saplaisāšanas. Vajadzīgs biezāks slānis tādēļ, ka pa vasaru daļa parafīna iztvaikos, bet daļa iesūksies slīdvirsmā.
![]() IMGP3690.JPG 171.17 KB |
![]() IMGP3694.JPG 219.94 KB |
Minēto līdzināšanu es atkārtoju vismaz divreiz. Jāņem vērā, ka dažādu ražotāju un dažādu vecumu slīdvirsmām parafīna uzklāšanas temperatūras un citi režīmi var stipri atšķirties, kas nosakāms eksperimentējot. Kad slīdvirsmai parafīns uzklāts un atdzesētai slēpei vēlreiz nopulēts, pat visai "nodrāzta" slīdvirsma gaismā "bļiko". Pirms slēpošanas slēpi vēlams atdzesēt ārā minūtes 15.
![]() IMGP3696.JPG 164.17 KB |
![]() IMGP3697.JPG 144.41 KB |